Zespoł Szkoł Strzelec

Dalekie i bliskie wycieczki koła geograficznego

Inowrocławskie zabytki kościelne

  • 29 marca 2017
  • Bez kategorii
  • 2 Comments

Swój wolny czas warto jest poświęcić na zwiedzanie polskich miast. Ostatnio odkryliśmy wiele ciekawych miejsc w Słupsku. Dzisiaj czas na kolejne wspaniałe miasto. Inowrocław może pochwalić się kilkoma bardzo ciekawymi zabytkami. Większość z nich powstała w okresie późnego średniowiecza oraz część z nich w okresie budzącego się renesansu. Najbardziej charakterystyczne dla tego miasta są kamieniczki, które obecnie wykorzystywane są jako inowrocławskie bazy noclegowe czy restauracje. Jednak spora część z nich to po prostu prywatne domy mieszkalne. Kamienice wzorowane są na styl klasyczny, czyli typowo przejściowy styl pomiędzy gotykiem a renesansem, jednak z większym naciskiem na to drugie, o czym świadczą liczne zdobienia.

Bardzo ważnym punktem historycznym i mentalnym samego miasta i jego mieszkańców jest kościół. W Inowrocławiu znajduje się kilka świątyń, a jednym z najbardziej wartych uwagi jest kościół św. Mikołaja. Mieszkańcy miasta bardzo cenią sobie kościół i jego wymiar religijny. Widać to w większości inowrocławskich noclegów, gdzie znajdują się liczne nawiązania do tradycji i kultury ludowej, w tym również wiary i religii. Pierwszy kościół w Inowrocławiu nie zachował się do dziś, został on zniszczony podczas działań wojennych. Na miejscu zniszczonej świątyni powstała nowa. Tym razem nie była to drewniana budowla, a murowany solidny budynek stylizowany na późny okres gotyku. Tutaj mamy pewien stylistyczny paradoks, jednak istnieją spekulacje, że był to celowy zabieg pokazujący, jak można efektywnie i efektownie skompilować pozornie różne style architektoniczne. Wnętrze kościoła charakteryzowało się bogatymi zdobieniami i dużą ilością kolorowych rzeźb i płaskorzeźb.

Wojna ze szwedami zniszczyła niektóre części świątyni między innymi dach i część ścian. W połowie XVIII wieku kościół został gruntowanie wyremontowany i wtedy również stał się stylistycznie barokowy. Kościół w Inowrocławiu został również wzmocniony ze względów bezpieczeństwa. Zmienił się na przestrzeni lat, jedyne co zachowało swój oryginalny styl to była zakrystia. Niestety w czasach przebywania tu Prusaków, świątynia posłużyła jako magazyn i schowek na żywność oraz zboże. Jednak już po niedługim czasie, znów wróciła do swojej świetności. Na przestrzeni lat było przeprowadzonych kilka lekkich remontów i odnowień, głównie z funduszy samych parafian.


Comments ( 2 )

  1. Spędziliśmy kilka dni tam i to był niezapomniany nocleg w Inowrocławiu, naprawdę miejsce warte odwiedzenia

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>