Zespoł Szkoł Strzelec

Dalekie i bliskie wycieczki koła geograficznego

Krościeńskiej Gubałówki nad Dunajcem

W Polsce znajdziemy wiele pięknych krain geograficznych, które kuszą swoimi cudownymi krajobrazami do odwiedzin. Na terenie granicy trzech pięknych regionów, takich jak Pieniny, Gorce oraz Beskid Śląski zlokalizowana jest niewielka wieś o nazwie Krościenko nad Dunajcem. Według historyków data założenia miejscowości ściśle wiąże się z datą budowy Zamku Pienińskiego, czyli pomiędzy tysiąc dwieście pięćdziesiątym siódmym a tysiąc dwieście osiemdziesiątym siódmym rokiem.

Zamek ten był pięknym miejscem. Jego ruiny do dziś cieszą się ogromną popularnością i są bardzo często odwiedzane przez turystów. Zlokalizowane są na tak zwanej Zamkowej Górze, która liczy około siedemset dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza. Ten oraz wiele innych obiektów sprawiają, że na teren Krościenka nad Dunajcem co roku przyjeżdża wiele osób, które pragną bliżej poznać ten region. Ze względu na dużą liczą odwiedzin Urząd Gminy zainicjował stworzenie strony internetowej Krościenka nad Dunajcem. Witryna ta ma pełnić jednocześnie rolę przewodnika turystycznego. Umieszczono tutaj wiele ciekawych zakładek, które przedstawiają między innymi kalendarz nadchodzących wydarzeń kulturalnych, mapkę szlaków turystycznych oraz miejscową bazę noclegową (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kroscienko-nad-dunajcem,0.html). Na stronie tej istnieje również przewodnik po ciekawych restauracjach, barach oraz karczmach, w których możemy zjeść regionalne przysmaki. Krościenko nad Dunajcem to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną oraz wypoczynek na świeżym powietrzu.

Bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów cieszy się funkcjonujący tutaj ośrodek narciarski. W czasie ostatnich dziesięciu lat otrzymał on przydomek tak zwanej "krościeńskiej Gubałówki". Został on wybudowany w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym roku, dziesięć lat później w dwa tysiące ósmym roku obyła się tutaj przebudowa i wtedy też uruchomiono zachodnie zbocze stoku. Znajdziemy tutaj wyciąg talerzykowy, który posiada około pięćset metrów długości. W ciągu jednej godziny wyciąg ten jest w stanie przetransportować około dziewięćset osób. Piękne i nowoczesne oświetlenie sprawia, ze miłośnicy narciarstwa mogą szaleć na stoku również po zachodzie słońca. W czasie chłodniejszych dni trasa ta jest naśnieżana. Rocznie Krościenko nad Dunajcem odwiedza około dwudziestu tysięcy narciarzy.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>