Zespoł Szkoł Strzelec

Dalekie i bliskie wycieczki koła geograficznego

Latarnia w Gąskach z widokiem na morze

Gąski to urocza nadbałtycka perełka reprezentująca gminę Mielno. Miejscowość znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim – w tym rejonie kraju wody Bałtyku są dużo cieplejsze, chociaż nie należy się spodziewać temperatury wody jak na Karaibach. W porównaniu ze sławetnym Mielnem, jest tutaj cicho i spokojnie, przy czym osada nie cierpi na brak turystów. W każdym bądź razie nie ma tutaj tak straszliwego wakacyjnego gwaru jak w znanych kurortach, który może i jest fajny dla ludzi młodych, ale niekoniecznie jest lubiany przez osoby w wieku dojrzałym czy rodziny z małymi dziećmi.

Gąski dawniej

Być może Gąski powstały wcześniej, ale pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z XVII wieku, kiedy to ród von Damitz wystąpił z prośbą o zmniejszenie podatków z powodu zasypania upraw rolnych przez piasek. Kolejne informacje pochodzą z XIX wieku, kiedy to wybudowano latarnię morską, przedsięwzięcie na ogromną skalę jak na tamte czasy – wieża ta osiągnęła wysokość bliską 50 metrów, do tej pory jest to druga największa w kraju taka budowla. Latarnia ta miała zapobiegać rozmaitym nieszczęściom na morzu, ale z czasem stała się największą atrakcją całej okolicy. Ciekawostką jest, że obiekt przetrwał czasy wojny – współcześnie przechodził przez remonty, ale reprezentuje w całości XIX – zamysł architektoniczny. Można zwiedzać ją bez przeszkód, przy czym trzeba liczyć się z tym, że na turystów czeka wejście po 226 granitowych schodkach. Po pokonaniu "toru przeszkód" oczom wytrwałych ukażą się malownicze widoki na Bałtyk i sąsiednie miejscowości.

Innym ciekawym miejscem z XIX wieku jest Pałac Morski oraz Park Pałacowy z tego samego okresu. Pałac jest w rękach prywatnych, ale można go podziwiać – przeszedł rewitalizację i jest wspaniałą wizytówką tej nadbałtyckiej osady.  W Gąskach rzeczywiście można odpocząć od problemów XXI wieku. Dla ludzi młodych i nastolatków będą to z pewnością wakacje pełne nowych znajomości i ciekawych przeżyć. Jeśli ktoś znudzi się spokojem panującym w mieście, to zawsze może wyruszyć na nocną imprezę do Mielna. Tutejsze hotele (noclegi Gąski) to bez wątpienia znakomity wybór – plaża w tej miejscowości jest uznawana za jedną z najpiękniejszych, przy czym letnicy mają szansę na to, że od innych letników będą odpoczywać w oddaleniu.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>