Zespoł Szkoł Strzelec

Dalekie i bliskie wycieczki koła geograficznego

Nieznane turystycznie oblicze Słupska

Z całą pewnością trudno Słupsk (zobacz na stronie wikipedi) zaliczyć do najpopularniejszych kierunków turystycznych. Wiedza na temat atrakcji tego miasta jest niewielka. Ruch turystyczny generowany jest nieco przypadkiem, przez zbłąkanych turystów zmierzających do Ustki. Nie warto jednak patrzeć na ten trend. Miasto jest wyjątkowo klimatyczne i kusi, by pozostać w nim na dłużej.

Przez wieki w Słupsku stykały się ze sobą kultury polska, niemiecka i żydowska. Świadectwem tych wydarzeń są liczne pamiątki przeszłości. To jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Znajdują się w nim liczne parki w otoczeniu wspaniałych zabytków architektury. Słupsk jest też jednym ze starszych miast w naszym kraju – powstał ponad 750 lat temu. Swoje lata świetności miasto ma już za sobą, przypadały one na koniec XIX wieku. Dorobiło się nawet własnego przydomku. Słupsk zwany był „Małym Paryżem“. Na to miano zasłużył sobie dzięki przepięknej zabudowie, szerokim alejom, secesyjnej zabudowie, licznym parkom.

Najważniejszym punktem na mapie każdego turysty powinno być Muzeum Pomorza Środkowego znajdujące się w przepięknym Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym. Budowla powstała na początku XVI wieku. Dzisiaj w swoich zbiorach ma ponad 250 dzieł Witkacego. Jest to największa kolekcja dzieł tego twórcy w kraju. Będąc już na miejscu, warto odwiedzić Ogród Zamkowy, przylega on do południowych murów Słupska. Imponujące wrażenie na wszystkich zwiedzających robi też Krzywa Wieża. Tak jak Krzywa Wieża w Pizie, tak Słupska Krzywa Wieża jest odchylona od pionu. Nas miejscu warto też zajrzeć do Kościoła Najświętszej Marii Panny. Do dzisiaj zachowała się gotycki wygląd budowli. Do najstarszej budowli miasta zaliczyć można Basztę Czarownic, powstałą na początku XV wieku. Jest to jedna z ostatnich budowli, stanowiących część dawnej średniowiecznej fortyfikacji. To właśnie w tym miejscu zabijano czarownice. Według podań historycznych na stosie straszną śmiercią spłonęło aż 18 kobiet.

W Słupsku turyści mają niepowtarzalną okazję nocowania w obiektach noclegowych [dostępnych pod adresem Meteora] usytuowanych często w zabytkowych klimatycznych budynkach. Można wymienić co najmniej kilka hoteli, jak ten zlokalizowany obok Zamku Książąt Pomorskich przepięknie usytuowanych. Rzecz jasna baza noclegowa Słupska spełni wymagania turystów również w klasie ekonomicznej.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>