Zespoł Szkoł Strzelec

Dalekie i bliskie wycieczki koła geograficznego

Wilkasy nad Niegocinem

Wilkasy to duża mazurska wieś położona nad jeziorem Niegocin oraz otoczona jeziorami Tajty oraz Wilkasy Duże i Wilkasy Małe. Cieszy się ona dużą popularnością wśród turystów. Jezioro Niegocin jest trzecim co do wielkości mazurskim jeziorem, a także znanym ośrodkiem sportów wodnych. W niedalekiej okolicy znajduje się także inne, bardzo dobrze znane miasto – Giżycko, które również warto odwiedzić. Z tego też powodu w miejscowości powstała bardzo bogata i różnorodna baza noclegowa. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości [meteor-turystyka.pl/wilkasy] i zapewniają im noclegi. Wilkasy zadbały również o rozbudowanie swojej infrastruktury turystycznej, takiej jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, kajaków, czartery jachtów.

W jego okolicy możemy podziwiać liczne interesujące zabytki, takie, jak na przykład zabytkowy XIX-wieczny obiekt fortyfikacyjny, zbudowany z inicjatywy pruskiego ministra wojny, Hermana Ludwiga Leupolda Von Boyen, od którego nazwiska twierdza wzięła swoją nazwę – fort Boyen. Jest on zbudowany na planie sześcioboku. W mieście zobaczymy również średniowieczny zamek krzyżacki, który powstał w 1341 roku. Obecnie został on odrestaurowany i mieści się w nim luksusowy hotel St. Bruno. Zobaczymy tam także tak zwany Wilczy Szaniec, czyli bardzo rozbudowaną byłą kwaterę wojenną Hitlera. Jest to prawie 200 budynków, w skład których wchodzą schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, ciepłownie, wodociągi i dwie centrale dalekopisowe. Jest to dosłownie zamaskowane miasteczko w lesie.

Innym ciekawym obiektem jest giżycki most obrotowy, który jest jedynym w Polsce mostem otwieranym do boku, a nie do góry. Otwiera go ręcznie jeden człowiek, za pomocą przęsła i całość zajmuje około 5 minut. Znajdziemy tu także wieżę ciśnień, nazywaną często Wieżą Wodną, która powstała w 1900 roku. Możemy z jej najwyższej kondygnacji podziwiać panoramę okolic. Generalnie, tereny wokół Wilkasów są niezwykle ciekawe historycznie i pod względem krajobrazu. Sama zaś wioska ma już bardzo długi rodowód. Wiemy, że powstała jeszcze przed 1493 roku – ponieważ w tamtym czasie już odnawiano przywilej dla jej mieszkańców. Dokonał tego komtur Melchior Köchler von Schwansdorf z Pokarmina. Przybywa tu co roku bardzo wiele turystów, głównie na organizowane przy jeziorze Niegocin liczne imprezy. Z tego też powodu w miejscowości powstała bardzo bogata i różnorodna baza noclegowa. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Wilkasy zadbały również o rozbudowanie swojej infrastruktury turystycznej, takiej jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, kajaków, czartery jachtów.

 


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>